Nieuws


Hier plaatsen wij berichten met nieuwswaarde voor Verenigingen van eigenaars. Mocht u zelf ergens iets tegenkomen wat van waarde kan zijn, stuur ons dan een TIP.

24-3-2017

Hoe moet de in de splitsingsakte opgenomen bestemming worden uitgelegd?

Deze vraag lag onlangs voor bij de rechtbank Eindhoven. In artikel 17 lid 4 MR 1992 is bepaald dat ’Iedere eigenaar en gebruiker verplicht is het privégedeelte te gebruiken overeenkomstig de daaraan nader in de akte gegeven bestemming. Een gebruik dat afwijkt van deze bestemming is slechts geoorloofd met toestemming van de vergadering’. Uit de splitsingsakte van de VvE volgt vervolgens dat het betreffende appartementsrecht uitsluitend is bestemd om te worden gebruikt als ‘schoolruimte en hetgeen daartoe behoort in de meest ruime zin’.

De eigenaar wilde zijn appartementsrecht gaan gebruiken voor zowel school als kinderopvang. De discussie binnen de VvE was of kinderopvang niet in strijd was met de bestemming in de splitsingsakte. Tijdens de vergadering van eigenaars is besloten dat de vergadering van mening is dat kinderopvang niet valt onder de in de splitsingsakte opgenomen bestemming en bovendien heeft de vergadering besloten om de eigenaar geen toestemming te geven voor gebruik dat afwijkt van de bestemming. De eigenaar heeft vervolgens een gerechtelijke procedure tegen de VvE opgestart. In deze procedure heeft de eigenaar de rechter verzocht te oordelen dat kinderopvang valt onder de in de splitsingsakte opgenomen bestemming. Bovendien is een verzoek tot vervangende machtiging ingediend, zodat de eigenaar het appartementsrecht mag gaan gebruiken voor kinderopvang.

De rechter heeft in deze kwestie uiteindelijk geoordeeld dat kinderopvang niet valt onder de in de splitsingsakte opgenomen bestemming. Daarnaast wordt het verzoek tot vervangende machtiging door de rechter afgewezen.

Uit deze beschikking volgt – net zoals uit de vaste jurisprudentie – dat het bij de uitleg van de bepalingen van een splitsingsakte aankomt op de in de notariële akte tot uitdrukking gebrachte partijbedoeling, die moet worden afgeleid uit de in de akte gebezigde bewoording, uit te leggen naar de objectieve maatstaven in het licht van de gehele inhoud van de akte. Kinderopvang is dus geen school.

Heeft u vragen naar aanleiding van deze @Rijssenbeek neemt u dan contact op met mr. Michel Elbers.


Bron: Rijssenbeek Advocaten

Terug naar het overzicht
Home > Nieuws
Algemene voorwaarden Privacy Statement Disclaimer
"Fintec VvE Beheer is onder nummer 28056062 ingeschreven bij de Kamer van Koophandel Den Haag"